Ryžovania zlataŽiaci našej školy sa dňa 4.mája  zúčastnili interaktívneho workshopu tradičných remesiel ryžovania zlata a vodného mlynárstva. Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu environmentálnej výchovy ESD Duna/Dunaj za podpory programu Interreg V-A.

Cieľom projektu je budovať vzťah detí k prírode, a to prostredníctvom environmentálnych vzdelávacích akcií priamo v prírode.

Exkurzia Dropie,,Po väčšinu histórie musel človek bojovať s prírodou, aby prežil; v tomto storočí si začína uvedomovať, že aby prežil, musí prírodu chrániť. "Jacques-Yves Cousteau

Tento pravdivý výrok známeho francúzskeho ekológa a prieskumníka motivuje i nás v našom každodennom živote, aby sme urobili niečo pre našu planétu, pre lepší a krajší život na našej Zemi. V tomto duchu sa niesla i naša prvá tohtoročná exkurzia a to do centra environmentálnej výchovy v DROPIE.

Osmijankova literárna záhradaV októbri sme sa my, žiaci 4.E, rozhodli pustiť do veľkej výzvy - do súťaže, v ktorej bolo potrebné pracovať vyše pol roka. Bola to krásna čitateľská súťaž - Osmijankova literárna záhrada.

Toto osemnáste kolo súťaže sa nieslo v duchu bezpečného zázemia - DOMOVA - miesta, ktoré máme všetci radi a kam sa utiekame. Autori súťaže pre nás pripravili osem príbehov z ôsmich krásnych detských kníh. Tieto knihy nám pani učiteľka krkolomne pozháňala v našich domácich či mestských knižniciach, dokonca i v kníhkupectvách a naše putovanie príbehmi sa mohlo začať.

( H. CH. Andersen)

AndersenTento dánsky rozprávkar, básnik, dramatik a prozaik mal určite pravdu, keď túto vetu vyslovil.

Je stále aktuálna a pravdivá.

Určite nevedel, že nielen jeho citáty sa stanú známe, ale aj jeho meno.

Zanechal veľkú klenotnicu literárnych pokladov, ktoré sme sa rozhodli aj my oprášiť a znovu si ich pripomenúť.

Dňa 22.4. 2022 sme sa rozhodli vzdať úctu tomuto spisovateľovi v podobe spoločne strávených chvíľ na Andersenovom večere.

LiekyMládež čelí nebezpečnej internetovej výzve. Upozornili nás na to kolegovia z protidrogovej centrály národnej kriminálnej agentúry. Výzva nabáda deti a mladistvých k dobrovoľnej intoxikácii voľne predajnými liekmi.

Táto výzva sa prvý krát objavila v roku 2015 vo Veľkej Británii. Používatelia sociálnych sietí nabádali deti k tomu, aby úmyselne užili väčšie množstvo dostupných liekov. To viedlo neraz k vážnym zdravotným problémom. Účinok voľne predajných liekov prichádza neskôr, čo vedie k nezvratnému poškodeniu zdravia, ako je napríklad trvalé poškodenie pečene.

máj 2022